Bruksizm to nie choroba, objaw charakteryzujący się patologicznym pocieraniem, tarciem lub zgrzytaniem zębami występujący głównie w nocy. Zdarza się, że objaw ten występuje przed zaśnięciem lub krótko przed obudzeniem. Problem ten dotyczy przede wszystkim osób w wieku 25-45 roku życia, jednak można go zaobserwować także u dzieci. Od dwóch dekad jest to jedna z częstszych chorób cywilizacyjnych występująca u znacznej części populacji.
Czy zastanawialiście się jakie jest podłoże bruksizmu, które często manifestuje się stukaniem zębami w nocy?
Za główne przyczyny uznaje się:

– Dysfunkcje w układzie stomatognatycznym, w szczególności problemy z okluzją (mogą to być czasem konsekwencje źle wyprofilowanem plomby lub źle dobranej protezy, korony).
– Uprawianie sportów siłowych. Jest to związane z fazą intensywnego skurczu mięśni, które mają stabilizować i ustalać kręgosłup np. Podczas dźwigania sztangi. Bardzo silnie unerwiony proprioceptywnie rejon szczęki także uczestniczy w tym procesie (zaciśnięte szczęki) co w efekcie długofalowym może objawiać się bardzo dużym napięciem mięśni żujących, a tym samym także bruksizmem.
– Podłoże emocjonalne, którym może być stres gromadzony w postaci odruchowego napięcia w rejonie mięśni żujących.
– Zarobaczenie organizmu. Ciekawym jest fakt, że mimo iż za tą przyczyną jest najmniej przesłanek to zwracają na niego uwagę głównie lekarze pediatrzy sugerując, że problem u dzieci może mieć właśnie taką korelację.
– Choroby układu nerwowego.
– Nałogi.
– Częste żucie gumy.

Jak pewnie sami zauważyliście terapia mające na celu usunięcie podłoże bruksizmu nie leży w kompetencjach fizjoterapeutów czy osteopatów. Nasza terapia może jedynie być częścią działania multidyscyplinarnego i będzie „zdejmować” jedynie część objawów związanych z tą dolegliwością. Mimo wszystko warto znać te korelację, bo być może to właśnie my będziemy pierwszym terapeutą, z którym kontaktuje się pacjent. Powinniśmy znać swoje miejsce w szeregu, aby wiedzieć na jakim poziomie kończy się zakres mojej pomocy, a także aby potrafić wskazać specjalistów, z którymi warto skonsultować naszego pacjenta.

Czy jesteście podobnego zdania lub macie inne doświadczenia w tej materii?

Rafał

Chcesz dowiedzieć się jak skutecznie pracować z układem stomatognatycznym? Zapraszamy Cię na szkolenie \