System flag stosowany jest w medycynie w odniesieniu do ryzyka wystąpienia klinicznie istotnych procesów, które są alarmujące w kontekście poważnej patologii.

Już na etapie wywiadu z pacjentem terapeuta jest w stanie ocenić ryzyko występowania poważnego procesu patologicznego, który może być przeciwskazaniem do terapii i jednocześnie pilnym wskazaniem do konsultacji z lekarzem specjalistą. Wyróżniamy kilka rodzajów flag, a w niniejszym tekście chciałbym posłużyć się przykładem czerwonych flag w kontekście dolegliwości bólowych głowy. Mam dla Was sposób w jaki możecie łatwo zapamiętać flagi (jeśli znacie język angielski).

Z tym łatwym sposobem kojarzenia i nauki łatwo zostanie Wam to w głowie. Zatem do dzieła. Czerwone flagi w przypadku bólów głowy zapamiętacie w ten łatwy sposób:

 

Systematic symptoms or illness

objawy ogólnoustrojowe lub choroby    przebiegające z gorączką, wymiotami sztywnością karku, stany z obniżoną odpornością.

 

Neurologic sings of symptoms

wszelkie objawy neurologiczne np. osłabienie mięśni kończyn, drętwienie kończyn, zaburzenia mowy lub wzroku, objaw brudzińskiego, objaw kerniga, objaw Flataua, objaw hermana

 

Onset is new or suddeen

dolegliwości występują nagle i pacjent nie obserwował ich wcześniej.

 

Other associated conditions

inne ważne aspekty takie jak np. urazy, ból, który wybudza ze snu, ból pogarszający się przy próbie Valsalvy, ból nie reagujący na leki przeciwbólowe, nadużywanie leków, alkoholu.

 

Prior headache history

zróżnicowana historia choroby nie charakteryzująca się stałymi i przewidywalnymi dolegliwościami jak np. podczas bólów migrenowych.

Pamiętajcie, że to tylko przykład, który ułatwia naukę jednak dział semiologii klinicznej jest dużo bardziej skomplikowany i nie jest systemem zero-jedynkowym. Wiele objawów może nabrać większego znaczenia dopiero w momencie, gdy skojarzymy je wraz z innymi objawami. Należy mieć oczy szeroko otwarte, umysł zawsze w trybie analitycznym, a jakiekolwiek wątpliwości konsultować zawsze interdyscyplinarnie ze specjalistami.

Rafał Uryzaj