Słyszeliście o terminie „operacje położnicze”?
Cesarskie cięcie to jedno z rozwiązań mające na celu zakończenie ciąży, gdy pojawia się sytuacja zagrażająca życiu lub zdrowiu matki i płodu. Okiem terapeuty „cesarzowe cięcie” to przerwanie ciągłości skóry, tkanki podskórnej, powięzi mięśni prostych, odsunięcie mięśni prostych, przecięcie otrzewnej i na końcu ściany macicy. Jakie jest prawdopodobieństwo powiązania bólu kolana lub barków z „cesarzową blizną”? Spieszę żeby udowodnić Wam, że prawdopodobieństwo jest wysoce prawdopodobne

Zdjęcie obok przedstawia łańcuch przednio – przyśrodkowy wg Struyf-Denys, którego przebieg wyznaczają poniższe mięśnie:

 

 

 

 

 

  • mięśnie dna miednicy
  • mięsień prosty brzucha
  • dolna i środowa część mięśnia piersiowego większego
  • mięsień poprzeczny klatki piersiowej
  • przyśrodkowa część mięśni międzyżebrowych
  • mięsień podobojczykowy
  • mięsień pochyły przedni
  • mostkowa część mięśnia MOS
  • mięśnie gnykowe
  • a także wtórnie mięśnie kończyny dolnej (m.piramidowy, przywodziciele, m.smukły, przyśrodkowa część mięśnia brzuchatego łydki, m.przywodziciel długi palucha) oraz kończyny górnej (przednia część mięśnia naramiennego, m.ramienny, m.odwracacz, odwodziciele kciuka)

Jeżeli nastąpi przerwanie ciągłości powięzi mięśnia prostego brzucha oraz tkanek poniżej o których wspomniałam wcześniej, zgodnie z zasadą TENSEGRACJI wzrost napięcia wokół naruszonych struktur powoduje analogicznie wzrost napięcia pozostałych elementów pozostających we wzajemnym kontakcie strukturalnym. Czyli, odpowiadając na zadane pytanie: czy ból kolana może być związane z blizną po cesarskim cięciu? Jak najbardziej tak! Będąc detektywem, który doszukuje się najrozmaitszych poszlak, znajduję również kolejną zależność – pochewka mięśnia prostego brzucha jest połączona z mięśniem przywodzicielem długim i mięśniem smukłym. Woooww,  ludzkie ciało to jedno wielkie domino, dlatego tak ważne jest holistyczne spojrzenie na pacjenta. Pamiętajmy, że rany pooperacyjne mogą goić się ze zrostami, gdzie dochodzi do sklejenia ze sobą poszczególnych warstw tkanek, w wyniku których macica zrasta się z powięzią, a skóra z tkanką podskórną. Zrosty poza napięciami mogą powodować silne skręcenia w jamie miednicy i brzusznej przyczyniając się do powstawania problemów mechanicznych układu mięśniowo-szkieletowego oraz wisceralnego. Tkanka bliznowata zaburza odpływ żylny, co przedkłada się na gorsze możliwości regeneracyjne i dłuższe gojenie ran.

Dlatego nigdy nie zapomnij opracować blizny. Zacznij najszybciej jak to możliwe, począwszy od stymulacji tkanek wokół blizny. Twoja praca przyniesie widoczne efekty i uchroni pacjenta przed negatywnymi i bolącymi następstwami.

Zatem do dzieła,
Klaudia Popczyk

Chcesz spotkać się z Klaudią na jej autorskim szkoleniu o tematyce uroginekologii? Zapraszamy na MTG LADY -> TUTAJ