Rozpoznanie

Pacjent zgłasza, że „blokuje mu się” kolano podczas prostowania i czuje kłujący ból.
W badaniach obrazowych MRI nie ma zmian patologicznych. Po zabiegu artroskopii ból stał się jeszcze większy! Rodzi się pytanie czy ten zabieg mający cel rewizyjny był w ogóle potrzebny? Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy operacja waszego pacjenta była niezbędna? Może to nie staw jest problemem, a badanie funkcjonalne nie zostało przeprowadzone należycie i ktoś coś przegapił?

Postepowanie terapeutyczne

Zastanówmy się. Pacjent zgłasza się z bólem przedniej strony uda, ból występuje: nad rzepką lub przy przyśrodkowej stronie uda i stawu kolanowego albo na bocznej stronie uda, a przy rozciąganiu pacjent odczuwa ból głęboko w okolicy kolana. Ponadto zaburzony jest ruch zgięcia i wyprostu. Czy może to być problem tkankowy, a nie stawowy?

W tym przypadku została wykonana terapia mięśnia czworogłowego w pozycji leżenia tyłem i wykorzystujmy ruch zginania biernego lub czynnego. Został przywrócony ślizg poszczególnych głów poprzez prace z przegrodami międzymięśniowymi. Kolejnym ważnym etapem usprawniania było opracowanie rejonu kolca biodrowego przedniego dolnego. Polegało to na wykonaniu aktywny ruchu zginania w stawie biodrowym w celu poprawy ślizgu ścięgna mięśnia w obrębie jego pochewki ścięgnistej. Ważnym aspektem było także odtworzenie ślizgu rzepki, gdyż mięsień czworogłowy powodował zaburzenie jej rytmu. Wykorzystujemy techniki przedramienia wzdłuż przebiegu. Pacjent odczuł wyraźną poprawę już po jednej wizycie.

Czy już wiesz, że to nie był problem stawu?

Marcin Jeruzalski