Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego to właśnie serce jest siedzibą miłości? Być może dlatego, że jego rozwój rozpoczyna się już pod koniec trzeciego tygodnia i trwa do ósmego? Jest pierwszym w pełni wykształconym organem? Może dlatego, że jest czerwone?

Serce to narząd, który jest mocno związany z wieloma emocjami tj.: miłość, ale również rozczarowanie w miłości, zawód, zazdrość, brak radości w życiu, smutek itp. Emocje odczuwane sercem w praktyce terapeutycznej będą mocno rzutowały na odcinek C i przejście C/Th kręgosłupa.
Co ma piernik do wiatraka? Zacznijmy od początku…

Pompa wielkości pięści wprawiająca w ruch krew w naczyniach krwionośnych, zaopatrująca wszystkie struktury i narządy organizmu. Zawieszona na czterech więzadłach, przytwierdzona dwoma, schowana za mostkiem. Kawał mięśnia, który autonomiczne, czyli rytmicznie, niezależnie i automatycznie kurczy się i rozkurcza bezustannie. Serce położone w śródpiersiu środkowym pomiędzy obydwoma płucami podąża za ruchami oddechowymi.

Na warsztat wrzucam aparat stabilizująco-wieszadłowy i odpowiadam na zadane pytanie.

4 więzadła wieszadłowe:
a) Więzadło kręgowo – osierdziowe
b) Więzadło mostkowo – osierdziowe górne
c) Więzadło tchawiczo – osierdziowe
d) Blaszka grasiczo – osierdziowa

Dwa pierwsze więzadła pod względem diagnostyki pacjenta z bólami szyjno-piersiowymi kręgosłupa i mostka mają największy wpływ. Więzadło kręgowo-osierdziowe, którego przyczep początkowy znajdziemy od górnej i tylnej strony osierdzia, a końcowy na C7-Th2 w momencie dysfunkcji objawia się bólem na przejściu C/Th i podstawy czaszki. Więzadło mostkowo-osierdziowe górne, którego przyczepy zlokalizowane są od górnej i przedniej strony osierdzia do rękojeści mostka w dysfunkcji rzutuje bólowo/tkliwie na mostek.

2 więzadła stabilizujące:
a) Więzadło przeponowo – osierdziowe
b) Więzadło mostkowo – osierdziowe dolne

Jeżeli ta para jest w dysfunkcji nasz pacjent przyjdzie z bólem mostka, problemami oddechowymi i często postawą kifotyczną – zamkniętą.

Pewnie teraz zastanawiasz się w jaki sposób wykorzystać te wszystkie informacje, jak je połączyć, a co najważniejsze jak pomóc pacjentowi. Weź osierdzie w dłoń i uwolnij wszystkie negatywne emocje, a ból zniknie.

Podsumowując: serce, właściwie uściślając osierdzie, które jest zawieszone i ustabilizowane powyższymi więzadłami w momencie przygnębienia, chronicznego niepowodzenia lub innych emocjach o których wspominałam wcześniej może dawać objawy bólowe kręgosłupa. Zatem…do dzieła!

Klaudia Popczyk | MTG LADY